Suchość w ustach a stres. Jak sobie z nią radzić?

Suchość w ustach, choć jest mocno dokuczliwa, rzadko kiedy traktujemy ją poważnie, a szkoda, gdyż ta przypadłość może nieść szereg informacji o naszym stylu życia — wskazywać na nadmiar stresu! Doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak — próchnica, grzybica, zapalenie ślinianek. Jak sobie z nią radzić? Czy wizyta u lekarza to konieczność? Odpowiadamy!


Czytaj również: Herbata na stres. Jaka herbata pomaga zmniejszyć poziom stresu?


Suchość w ustach przyczyny! Winny stres, ale nie tylko!

Suchość w ustach1)Pichór A., Doboszyńska A., Suchość jamy ustnej – niedoceniany problem kliniczny 2008.może mieć rozmaite podłoże. Pierwsza i nie ma się co oszukiwać, dość prozaiczna przyczyna to zbyt małe nawodnienie! Kolejne — suche, gorące lub klimatyzowane pomieszczenia, palenie papierosów, zaburzenia hormonalne, choroby przewlekłe!

  • Nieprawidłowe nawodnienie organizmu — zaleca się by mężczyźni wypijali ok. 3 litrów wody dziennie, a kobiety nieco ponad 2. Niestety, jedynie 6 proc. Polaków spełnia ten wymóg! Z reguły sięgamy po nią wtedy, kiedy poczujemy suchość w ustach — a to już jeden z pierwszych symptomów odwodnienia! Kolejne to: zaparcia, zawroty głowy, zmniejszona potrzeba oddawania moczu, ogólne rozbicie i zmęczenie.
  • Zaburzenia hormonalne — mogą dawać różne objawy. Wszystko zależy od tego, które elementy układu dokrewnego są rozregulowane. Nadmierna suchość w ustach często jest jednym z pierwszych symptomów przekwitania lub andropauzy!
  • Gorące lub klimatyzowane powietrze — skutki oddychania zbyt gorącym lub klimatyzowanym pomieszczeniem mogą być doprawdy opłakane. Uciążliwa suchość w ustach, ból i drapanie w gardle, kaszel, a w skrajnych przypadkach nawet zapalenie płuc.
  • Palenie papierosów — nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuc, ale również rujnuje kondycje jamy ustnej! Nałogowi palacze są znacznie bardziej narażeni na próchnicę, paradontozę, przedwczesną utratę zębów, nadmierną suchość!
  • Leki — szacuje się, że ponad 500 farmaceutyków może powodować nadmierną suchość w ustach! Mowa przede wszystkim o antydepresantach, diuretykach, opioidach, środkach przeciwhistaminowych.
  • Źle zbilansowana dieta — nadmierna suchość w ustach może wskazywać na to, że w naszym jadłospisie króluje sól lub cukier!

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest stres! Jego nadmiar również może doprowadzić do nieprzyjemnego uczucia suchości, które można zaobserwować, chociażby w trakcie wystąpień publicznych, czy też ważnych rozmów. Towarzyszące im napięcie potrafi sparaliżować całe ciało, w tym również aparat mowy! Więcej szczegółów poniżej!

Suchość w ustach a stres

Jednym osobom w sytuacjach stresowych trzęsą się ręce, a drugim zasycha w ustach. Dlaczego? To jest nierozerwalnie związane z intensywnym wydzielaniem hormonów, neuroprzekaźników, skurczem naczyń krwionośnych. Adrenalina zaburza proces wydzielania śliny, a gardło automatycznie zaczyna tracić wilgoć. Pojawia się nieprzyjemne uczucie goryczy, które uniemożliwia nam swobodną komunikację. Jak sobie pomóc? Sposobów jest całe mnóstwo! Istotne jednak, aby zlokalizować źródło stresu. W przeciwnym razie ciężko nam będzie odzyskać pełną sprawność. Choć nie zawsze jest to wykonalne, możemy nauczyć się radzić sobie z przewlekłym napięciem.

Co na suchość w ustach? Sprawdzone metody!

Uczucie suchości pojawiające się pod wpływem stresu z reguły ma charakter przejściowy, znika w momencie ustąpienia kłopotliwej sytuacji, warto jednak zaopatrzyć się w tzw. koła ratunkowe, które pomogą zniwelować nieprzyjemne objawy. Jest ich całkiem sporo i co ważne, większość daje natychmiastowe efekty! Niektóre można wykonywać tylko w domowym zaciszu, inne dosłownie wszędzie — w pracy, szkole, na spacerze. Dobrze jest być w tym wszystkim regularnym!

1. Weź głęboki oddech!

Brzmi jak banał, ale naprawdę działa! Istotne, aby robić to przez nos! Postępując w ten sposób, chronimy gardło przed patogenami, drobnoustrojami. Naturalnie filtrujemy powietrze, zapobiegając jednocześnie podrażnieniom błony śluzowej i uczuciu suchości.

2. Zadbaj o optymalne nawilżenie!

Istnieje wiele sposobów na to, aby przeciwdziałać lub/i łagodzić nadmierną suchość w ustach. Przede wszystkim należy zadbać o optymalne nawilżenie gardła! W ramach profilaktyki, a także w chwilach, gdy nieprzyjemne uczucie już się pojawi, warto sięgnąć po apetyczne pastylki zawierające w swoim składzie: miód, tymianek, prawoślaz, które pokryją gardło ochronnym filtrem i złagodzą nieprzyjemne objawy 2)J. Wysocki, K. Nowicka-Falkowska, Przegląd preparatów pochodzenia roślinnego stosowanych w stanach dysfunkcji błony śluzowej jamy ustnej i gardła, “Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny Elsevier”,  nr 2 2013.! Dodatkowo zatroszczą się o struny głosowe oraz krtań, pobudzą procesy odnowy błony śluzowej gardła.

  • Miód — jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy! Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe. Ponadto doskonałe łagodzi podrażnienia, nieprzyjemną suchość w gardle!
  • Tymianek — zabezpiecza śluzówkę gardła, nawilża, chroni przed nadmiernym wysuszaniem, powstrzymuje kaszel! Niweluje uczucie suchości i związane z nim dyskomfort!
  • Prawoślaz — zmiękcza i powleka ochroną warstwą wysuszoną śluzówkę gardła, dając tym samym efekt silnie łagodzący!

Gardło można również płukać specjalną mieszanką przygotowaną na bazie szałwii lub rumianku. Ponadto na szczególną uwagę zasługuje siemię lniane — to jeden z najsilniejszych, a zarazem w pełni naturalnych przeciwutleniaczy. Chroni organizm przed szkodliwym działaniem stresu, doskonale nawilża gardło!

3. Sięgnij po gumę do żucia!

Dobra wiadomość dla wszystkich tych, którym stres odbiera mowę na ważnych wystąpieniach lub egzaminach! Naukowcy odkryli szybki sposób na jego ujarzmienie, a przy okazji usprawnienie pracy mózgu! Jak wynika z najnowszych badań, żucie gumy na pięć minut przed kluczową dla nas rozmową lub wydarzeniem, aktywuje pracę ślinianek, niwelując tym samym uczucie suchości! A jakby tego było mało, stymuluje pracę neuronów odpowiedzialnych za pamięć i koncentrację!

4. Wyeliminuj złe nawyki!

Czy stres może sabotować zdrowe nawyki? Okazuje się, że tak! Często go zajadamy! Z reguły sięgamy po niezdrowe, słodkie lub słone przekąski, potęgując tym samym napięcie i uczucie suchości! Osoby, które zmagają się z tą przypadłością powinny unikać żywności wysokoprzetworzonej, zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę! Chcąc rozładować napięcie, a jednocześnie nawilżyć gardło warto sięgnąć po orzechy, nasiona, chrupkie warzywa i owoce — które nie dość, że pobudzą pracę ślinianek, pomogą okiełznać wewnętrzny lęk i niepokój!


Czytaj również: Restilen tabletki na stres i nerwy. Czy warto?


Suchość w ustach a stres. Jak sobie z nią radzić? Podsumowanie!

Stres to doprawdy trudny przeciwnik! Może dawać różnorakie symptomy. Objawiać się, chociażby nadmierną suchością w ustach utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Jak sobie pomóc? Sposobów jest doprawdy wiele, co ważne większość z nich przynosi natychmiastową ulgę. Nie należy jednak zapominać, że najlepsza i najskuteczniejsza w tym przypadku jest profilaktyka!

Suchość w ustach a stres. Jak sobie z nią radzić?
Rate this post

Przypisy   [ + ]

1.Pichór A., Doboszyńska A., Suchość jamy ustnej – niedoceniany problem kliniczny 2008.
2.J. Wysocki, K. Nowicka-Falkowska, Przegląd preparatów pochodzenia roślinnego stosowanych w stanach dysfunkcji błony śluzowej jamy ustnej i gardła, “Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny Elsevier”,  nr 2 2013.

About Redakcja

Konsultacje Marek Krajewski - zakładka kontakt. Produkty opisywane na stronie są testowane przez nas oraz przez naszych ekspertów. Wszystkie zdjęcia produktów są wykonywane przez nas.

View all posts by Redakcja →

One Comment on “Suchość w ustach a stres. Jak sobie z nią radzić?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *