Sperma czym jest i jak poprawić jej jakość?

Z męskim nasieniem jest coraz gorzej, alarmują lekarze. W ciągu ostatnich lat odnotowano niemalże pięciokrotny spadek liczby plemników! Przetworzone jedzenie, zanieczyszczone powietrze, stres, siedzący tryb życia, nowoczesne technologie — to zaledwie początek długiej listy winowajców. Wniosek? Musimy bardziej o siebie dbać! Co to oznacza na co dzień? Czym tak właściwie jest sperma? Jaki jest jej skład? Wiadomo, że jest bogata w plemniki, ale czy w coś jeszcze? Od czego zależy jej smak? Czy masturbacja rzeczywiście poprawia jej jakość? Czego możemy nauczyć się od Hiszpanów? Czas to zweryfikować, poznać całą prawdę na temat ejakulatu

Czym jest sperma? 

Sperma to jedna z wielu wydzielin produkowanych przez ludzki organizm, kojarzona głównie z płodnością i plemnikami 1)DNA fragmentation in human spermatozoa: significance in the diagnosis and treatment of infertility. Alvarez JG.Minerva Ginecol. 2003 Jun;55(3):233-9.. Czy słusznie? Otóż nie do końca! Jej podstawowym składnikiem jest woda! Męski ejakulat to również bogactwo witamin i minerałów, takich jak: magnez, cynk, potas czy wapń. A co z wartością odżywczą? Odpowiedź może Was zaskoczyć. Jedna łyżeczka spermy to ok. 5 kalorii i 5 040 mg białka! Jeżeli chodzi o smak i o zapach, są one zależne od diety! Sperma mężczyzn, których jadłospis bazuje na produktach przetworzonych, bogatych w cukier i tłuszcz będzie miała kwaskowy aromat. W przypadku osób nadużywających alkoholu nawet gorzkawy! Jak poprawić jej smak? Odpowiedź nasuwa się sama — należy zmienić niezdrowe przyzwyczajenia. Jednak o tym porozmawiamy sobie później. Przed nami jeszcze kilka ważnych parametrów — kolor, objętość, pH. Co istotne, nie bada się ich rutynowo, a jedynie w konkretnych przypadkach. Chodzi o mężczyzn zmagających się z zaburzeniami płodności, których jak się okazuje, jest w naszym kraju coraz więcej. Według najnowszych statystyk doświadcza ich ok. 20 proc. Polaków! 

 • Objętość — bywa różna, atrybut ten jest bardzo indywidualny. Średnia objętość ejakulatu szacowana jest na 3,4 ml. Może być jednak zarówno wyższa, jak i niższa. Ogólnie przyjętą jednostką miary jest łyżeczka od herbaty.
 • Odczyn pH — ejakulat powinien mieć odczyn zasadowy, gdyż właśnie w takim środowisku plemniki czują się najlepiej. Kwaśne pH ogranicza zakres ruchów. 
 • Kolor — nasienie zdrowego mężczyzny powinno mieć barwę mleczną lub szarawą, żółta jest sygnałem alarmowym! Może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym, infekcji lub zakażeniu jąder. Pilna konsultacja jest wskazana wówczas, gdy ejakulat przybiera kolor czerwony lub zielony. 
 • Konsystencja — zdrowa sperma ma płynną konsystencję. Obecność grudek bądź innych nieprawidłowości może wskazywać na infekcję. 
Ciekawostka!

Sperma w kosmetykach to nie żart! Jedna z norweskich marek wypuściła na rynek upiększacze zawierające w swoim składzie syntetyczną  spermę. W ofercie można znaleźć maseczki, kremy i ampułki przeciwstarzeniowe. To jednak nie wszystko! Amerykanie poszli o krok dalej! W tamtejszych salonach można wykonać zabieg odmładzający z wykorzystaniem ejakulatu! Ile to kosztuje? Ceny są zatrważające — oscylują w granicach 840 zł. Co istotne, nasienie przebadano nie tylko pod kątem urodowym, ale i zdrowotnym. Wnioski są równie interesujące: wskazują na właściwości antydepresyjne! Jednak takie działanie jest możliwe tylko w przypadku współżycia bez zabezpieczenia. 

Od czego zależy jakość spermy? 

Jakość spermy kształtuje wiele czynników — wiek, codzienne nawyki, styl życia, częstotliwość odbywania stosunków seksualnych, a nawet masa ciała! Nie bez znaczenia są również leki, przebyte infekcje czy też choroby. Przyjrzymy się im z bliska.

 • Wiek — okazuje się, że nasz zegar biologiczny również tyka! Naukowcy z Reproductive Technology Laboratories w Los Angeles2) Johnson A, Josephson R, Hawke M. Clinical and histologica-levidence for the presence of the veronasal (Jacobson’s) organin adult humans. J Otolaryngol 1985; 14: 71-79. dowiedli, że wiek ma znaczący wpływ na męskie funkcje prokreacyjne.  Wraz z upływem lat obniża się jakość nasienia! Problemy z poczęciem to nie jedyna konsekwencja odkładania decyzji o powiększeniu rodziny. To również większe ryzyko wad rozwojowych! 
 • Codzienne nawyki papieros i kawa zamiast śniadania, kilka głębszych przed snem. Używki są zabójcze dla płodności! Po pierwsze, zmniejszają przyswajalność witamin i minerałów mających bezpośredni wpływ na parametry nasienia. Po drugie, obniżają poziom testosteronu, czego konsekwencją mogą być zaburzenia erekcji!
 • (Nad)waga — dodatkowe kilogramy fatalnie wpływają na męską płodność! Sperma mężczyzn z wysokim BMI
  zawiera mniej plemników, oprócz tego są one mniej ruchliwe od tych produkowanych przez osoby o prawidłowej masie ciała.
 • Leki — długotrwałe stosowanie antydepresantów może zaburzać płodność — upośledzać proces spermatogenezy. Dlatego, jeśli odczuwasz spadek libido, poinformuj o tym lekarza prowadzącego. 
 • Styl życia — spędzasz długie godziny za biurkiem lub kierownicą? Niedobrze! Siedzący tryb życia sprzyja zaburzeniom płodności. Niekorzystne dla płodności są również wszelkiego rodzaju gadżety — smartfony, laptopy, tablety. Emitują fale elektromagnetyczne i znaczne ilości ciepła — mogą upośledzać pracę jąder!
 • Dieta — problemom z płodnością sprzyja stosowanie niezdrowej diety. Jadłospis bogaty w sól, cukier czy utwardzone tłuszcze trans zbiera jeszcze większe żniwo niż używki! 
 • Częstotliwość odbywania stosunków seksualnych — abstynencja seksualna fatalnie wpływa na męskość! Im rzadziej się kochamy, tym gorsza jest jakość spermy. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez jedną z największych klinik leczenia niepłodności na świecie — Instituto Valenciano de Infertilidad!

Im uboższy skład ejakulatu, tym mniejsze szanse na to, by zostać ojcem. Jak poprawić jakość spermy? Istotną rolę odgrywa tutaj styl życia. Przy niewielkich modyfikacjach można osiągnąć doprawdy satysfakcjonujące rezultaty — zwiększyć swoje szanse na poczęcie. 

Niska jakość spermy. Jak namierzyć problem?

O obniżonej jakości spermy jako zaburzeniu możemy mówić dopiero wówczas, gdy regularne starania o dziecko nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W celu potwierdzenia lub wykluczenia wstępnej diagnozy należy udać się do specjalisty. Badanie nasienia to konieczność 3)Revisiting the impact of ejaculatory abstinence on semen quality and intracytoplasmic sperm injection outcomes. Borges E Jr, Braga DPAF, Zanetti BF, Iaconelli A Jr, Setti AS.Andrology. 2019 Mar;7(2):213-219. doi: 10.1111/andr.12572. Epub 2018 Dec 20.! Bez niego możemy jedynie snuć domysły. Im wcześniej zdecydujemy się na jego wykonanie, tym większe mamy szanse na wygraną — czas nie działa na naszą korzyść. Jeśli mężczyzna ma mniej niż 30 lat, zaleca się je po roku nieudanych prób, a po 35 roku życia należy je wykonać natychmiast! Dlaczego? Jak już zdążyliśmy ustalić, zdolności reprodukcyjne spadają wraz z wiekiem. Na szczęście wyniki otrzymujemy już po kilku dniach, dzięki czemu możemy szybko rozpocząć leczenie. Ile to kosztuje? Na czym polega? To zależy — do wyboru mamy dwie opcje, a co za tym idzie dwie różne ceny. Badanie mikroskopowe jest co prawda tańsze (140 zł), ale i też mniej dokładne w porównaniu z tym przeprowadzanym metodą CASA (250 zł). Zgodnie z zaleceniami wynik powinien uwzględniać następujące parametry: barwa, czas upłynnienia, objętość, pH, lepkość, całkowita liczba plemników w nasieniu, ruch prawidłowy, ruch całkowity, brak ruchu, żywotność, budowa, koncentracja. W jaki sposób należy je poprawnie interpretować? Liczba plemników o niczym nie przesądza! Na wynik należy patrzeć całościowo! Najistotniejszy, pojedynczym parametrem jest ilość plemników progresywnych (ruchliwych).

Jak poprawić jakość spermy?

Względem niektórych czynników wpływających na płodność lekarze mają twarde dane, co do innych wciąż snują domysły. Szanse na ojcostwo zależą w dużym stopniu od tego, jak prowadzimy się na co dzień. Jakość spermy obniżają szkodliwe warunki otoczenia, stres, używki, niezdrowa dieta, brak ruchu. Punktem wyjścia jest zmiana stylu życia, to właśnie od niej powinniśmy zacząć!

Dieta. Co powinien jeść przyszły tata?

Jakość spermy spada, jeśli w diecie brakuje przeciwutleniaczy — tak przynajmniej donoszą badania. Przeciwutleniacze, nazywane również antyoksydantami, to grupa związków do zadań specjalnych — odpowiada za walkę z wolnymi rodnikami, substancjami niszczącymi ludzki organizm — w tym również płodność. Gdzie należy ich szukać? Duże ich ilości można znaleźć w warzywach, owocach, nasionach, herbacie, ciemnej czekoladzie. Nie bez znaczenia są również witaminy i minerały, a w szczególności: selen, cynk, miedź. Korzystny wpływ na skład nasienia ma także kwas foliowy. W menu przyszłego taty powinny znaleźć się:

 • produkty z pełnego ziarna — ciemne pieczywo, makarony, kasze, ryż brązowy
 • warzywa i owoce — świeże lub mrożone
 • dobrej jakości mięso — najlepiej chude, drobiowe
 • jaja — ekologiczne, z wolnego wybiegu
 • zdrowe tłuszcze — oliwa z oliwek, awokado, orzechy, nasiona, pestki
 • ryby — makrela, łosoś, sardynki, tuńczyk

Warto ograniczyć lub całkowicie wyeliminować żywność przetworzoną — słodycze, fast-foody, napoje gazowane, parówki, twarde margaryny, paluszki, słodzone płatki śniadaniowe. Używki również znajdują się na kontrolowanym — alkohol, papierosy i inne. 

Suplementacja. Co powinien łykać przyszły tata?

Istnieją na rynku środki, które w przypadku problemów z niską jakością spermy, ułatwiają poczęcie. Poleca się je wtedy, gdy u mężczyzny nie podejrzewa się jakiś większych wad — bezpłodności. Zazwyczaj przyjmują postać wygodnych w stosowaniu tabletek. Pozytywnie wpływają na ruchliwość plemników, zwiększają objętość nasienia. Mają bezpieczny, naturalny skład — zwykle bazują na naturalnych ekstraktach roślinnych, aminokwasach, witamin i minerałach. 

Czytaj również:

Dieta na płodność

Tabletki na płodność dla mężczyzn — dobry produkt czy ściema?

Semaxin — najlepsze tabletki na płodność 2021!

Tryb życia. Jak powinien wyglądać dzień przyszłego taty? 

Chroniczny stres i siedzący tryb życia pogarszają jakość spermy, a co za tym idzie, mogą przyczynić się do problemów z płodnością. Zachęcamy do regularnej aktywności fizycznej — sport świetne rozładowuje napięcie, dotlenia organizm. Przypominamy o tym, aby nie nosić telefonu w kieszeni spodni! Naukowcy z uniwersytetu w Exeter uważają, że emitowane przez niego promieniowanie zmniejsza liczbę oraz ruchliwość plemników w nasieniu. To samo dotyczy tabletów i laptopów. A co z seksem? Wskazane są regularne stosunki. Eksperyment przeprowadzony z inicjatywy Fundacji Gyncentrum wykazał, że 4-7 dniowy okres abstynencji może zaburzać parametry plemników. Współżycie z użyciem lubrykantów nie jest wskazane! Jeśli nawilżenie jest niezbędne, lepiej sięgnąć po naturalne oleje. 

Podsumowanie

Styl życia ma niewątpliwy wpływ na jakość spermy. Nieustanny pęd, nadmiar obowiązków sprzyjają problemom z płodnością. Czy można im zapobiec? Oczywiście, że tak! Wiele zależy od nas samych! Ograniczenie używek, regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta. Można ponadto sięgnąć po specjalistyczne suplementy diety. Z takim arsenałem mamy ogromne szanse na wygraną!

Sperma czym jest i jak poprawić jej jakość?
5 (100%) 1 vote

Przypisy   [ + ]

1.DNA fragmentation in human spermatozoa: significance in the diagnosis and treatment of infertility. Alvarez JG.Minerva Ginecol. 2003 Jun;55(3):233-9.
2. Johnson A, Josephson R, Hawke M. Clinical and histologica-levidence for the presence of the veronasal (Jacobson’s) organin adult humans. J Otolaryngol 1985; 14: 71-79
3.Revisiting the impact of ejaculatory abstinence on semen quality and intracytoplasmic sperm injection outcomes. Borges E Jr, Braga DPAF, Zanetti BF, Iaconelli A Jr, Setti AS.Andrology. 2019 Mar;7(2):213-219. doi: 10.1111/andr.12572. Epub 2018 Dec 20.

About Redakcja

Konsultacje Marek Krajewski - zakładka kontakt. Produkty opisywane na stronie są testowane przez nas oraz przez naszych ekspertów. Wszystkie zdjęcia produktów są wykonywane przez nas.

View all posts by Redakcja →

3 Comments on “Sperma czym jest i jak poprawić jej jakość?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *