Palma sabałowa i jej działanie na porost włosów. Czy warto?

Nadmierne wypadanie włosów to nie tylko mankament estetyczny, ale również oznaka tego, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Zła dieta, nieprzemyślana pielęgnacja, nadmiar androgenów? Choć przyczyny tego stanu mogą być różne, palma sabałowa jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z pogłębiającymi się zakolami! Jak działa? Co ma nam do zaoferowania? Czy to prawda, że pogłębia kolor i chroni przed przedwczesnym siwieniem? Zdradzamy całą prawdę!


Czytaj również: Co na wypadanie włosów? Ranking produktów!


Palma sabałowa

Palma sabałowa 1)Zeiger E, Tice R. Saw palmetto (Serenoa repens) and one of its constituent sterols-sitosterol. Review of toxicological literature. Nov 1997. to nieoceniony dar natury, roślina o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych, pielęgnacyjnych, odżywczych! Wiedziano o tym już w czasach odległej starożytności, gdzie polecano ją mężczyznom zmagającym się z chorobami prostaty, zaburzeniami erekcji. Dziś nie jest inaczej. To popularny składnik suplementów diety oraz kosmetyków. Stanowi doskonałe źródło flawonoidów, fitosteroli, kwasów tłuszczowych oraz wielu innych związków aktywnych biologicznie 2)Wilt TJ, Ishani A, Stark G, MacDonald R, Lau J, Mulrow C. Saw palmetto extracts for treatment of benign prostatic hyperplasia: a systematic review. JAMA. 1998;280(18):1604–9.. Skąd pomysł na to, aby stosować go na włosy? Jak konkretnie wpływa na ich kondycję?

Wypadnie włosów u mężczyzn

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że wypadanie włosów jest zjawiskiem w pełni naturalnym i nie zawsze musi wskazywać na kłopoty, pod warunkiem, że mieści się w granicach normy! Jeśli jednak kosmyki zaczynają pokrywać całą powierzchnię szczotki lub grzebienia, coś jest na rzeczy. Przyczyny tego stanu mogą być różne, jednak u mężczyzn z reguły stanowią konsekwencję zawirowań hormonalnych. Istotne są również nawyki żywieniowe, pielęgnacja, kondycja zdrowia oraz poziom stresu. Zarówno permanentne napięcie, jak i silne przeżycia mogą odbić się na kondycji naszych włosów.

  • Hormony — hormonalne wypadnie włosów u mężczyzn to standard, zapewniają trycholodzy. Jest ściśle powiązane ze wzmożoną produkcją androgenów. Zazwyczaj pojawia się ok. 40 roku życia. Często poprzedza je nadmierny łojotok. Objawia się postępującymi zakolami — utratą włosów na przedzie głowy, wzdłuż linii czoła.
  • Dieta — powodów wzmożonej utraty czupryny można się również upatrywać w źle zbilansowanym jadłospisie! Niedobór mikroelementów, a w szczególności witamin A, C, D, E oraz cynku, żelaza, magnezu może sprawić, że łysienie przybierze na sile.
  • Choroby przewlekłe — niedoczynność tarczycy, anemia, łojotokowe zapalenie skóry, cukrzyca, a u kobiet również zespół policystycznych jajników — każda z wyżej wymieniony przypadłości może skutkować nadmierną utratą włosów. Dlatego tak duży nacisk kładzie się na profilaktykę! Regularne badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie choroby i zapobieżenie jej przykrym następstwom!
  • Stres — skóra głowy jest mocno unerwiona, dlatego tak silnie reaguje na to, co dzieje się w naszym życiu. Chroniczny stres nie pozostaje obojętny dla jej kondycji. Powoduje zbyt szybkie przejście z fazy wzrostu włosa do fazy spoczynku, w efekcie czego fryzura zaczyna się mocno przerzedzać!

Dobre wieści są takie, że palma sabałowa działa na kilku płaszczyznach jednocześnie! Reguluje pracę układu hormonalnego, odżywia skórę głowy, redukuje napięcie, wzmacnia i odżywia organizm! Szczegóły poniżej!

Palma sabałowa i jej działanie na porost włosów

Palma sabałowa jest jedną z najlepiej przebadanych roślin stosowanych w ziołolecznictwie! Pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu, w tym również układu hormonalnego. Hamuje aktywność dihydrotestosteronu, czyli substancji skrywającej się pod skrótem DHT będącej, jak się okazuje, jedną z głównych przyczyn łysienia androgenowego 3)Horton R (1992). “Dihydrotestosterone is a peripheral paracrine hormone”. J. Androl. 13(1): 23–27! Jej wysoki poziom upośledza cykl życia włosa, w efekcie czego stają się one cieńsze i zaczynają wypadać! Palma sabałowa pomaga go obniżyć! Dodatkowo pozytywnie wpływa na kondycję skóry głowy — odżywia ją oraz nawilża. Stosowana regularnie nie tylko przyspieszy porost włosów, ale również zahamuje proces siwienia!


Sprawdź: Follixin na wypadnie włosów!


Palma sabałowa jak stosować?

Na rynku nie brakuje środków z tym surowcem w składzie, które dedykowane są mężczyznom zmagającym się z nadmiernym wypadaniem włosów lub łysieniem androgenowym! Do wyboru mamy specjalistyczne szampony, wcierki oraz tabletki wzbogacone o dodatek witamin i minerałów.  Dobry preparat to taki, który zawiera ekstrakt standaryzowany w dawce od 800-1200 mg.  Aby osiągnąć zadowalające rezultaty, należy go stosować przez dłuższy okres czasu: 4-6 miesięcy przestrzegając przy tym zaleceń producenta!

Palma sabałowa efekty, których możemy się spodziewać!

Palma sabałowa wyjątkowo korzystnie wpływa na kondycję włosów — hamuje ich wypadanie, przyspiesza porost, regeneruje i odżywia skórę głowy. Znajduje zastosowanie w leczeniu łysienia androgenowego4)Kristin L. Bater i inniPerception of Hair Transplant for Androgenetic Alopecia, „JAMA facial plastic surgery”, 18 (6), 2016, s. 413–418! Pierwsze efekty można zauważyć już po dwóch miesiącach, a maksymalne po pół roku! Wyniki są uzależnione od stopnia nasilenia problemu oraz systematyczności — tylko regularne działania mają sens!

Palma sabałowa skutki uboczne

Niestety, doustne stosowanie palmy sabałowej niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych! Do najczęstszych zalicza się: nudności, wymioty, biegunki, siniaki, silne bóle głowy. W razie ich wystąpienia należy zaprzestać jej stosowania lub przerzucić się na środki do stosowania zewnętrznego — wcierki, odżywki, szampony.

Palma sabałowa i jej działanie na porost włosów. Czy warto?

Zdecydowani tak! Palma sabałowa stymuluje wzrost włosów, dbając jednocześnie o ich kondycję. Wykazuje silne działanie antyoksydacyjne — chroni je przed szkodliwym działaniem stresu. Ponadto pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu hormonalnego — reguluje poziom dihydrotestosteronu, którego nadmiar negatywnie odbija się na naszym samopoczuciu i wyglądzie! Skutkuje nadmierną utratą czupryny, trądzikiem, łojotokowym zapaleniem skóry wahaniami nastroju i libido.

Palma sabałowa i jej działanie na porost włosów. Czy warto?
Rate this post

Przypisy   [ + ]

1.Zeiger E, Tice R. Saw palmetto (Serenoa repens) and one of its constituent sterols-sitosterol. Review of toxicological literature. Nov 1997.
2.Wilt TJ, Ishani A, Stark G, MacDonald R, Lau J, Mulrow C. Saw palmetto extracts for treatment of benign prostatic hyperplasia: a systematic review. JAMA. 1998;280(18):1604–9.
3.Horton R (1992). “Dihydrotestosterone is a peripheral paracrine hormone”. J. Androl. 13(1): 23–27
4.Kristin L. Bater i inniPerception of Hair Transplant for Androgenetic Alopecia, „JAMA facial plastic surgery”, 18 (6), 2016, s. 413–418

About Redakcja

Konsultacje Marek Krajewski - zakładka kontakt. Produkty opisywane na stronie są testowane przez nas oraz przez naszych ekspertów. Wszystkie zdjęcia produktów są wykonywane przez nas.

View all posts by Redakcja →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *