Jak działają feromony?

W świecie zwierząt odgrywają bardzo ważną rolę. Są niezastąpione w trakcie łączenia się w pary osobników dorosłych, przekonuje niezwykle stonowany i łagodny głos Krystyny Czubówny. Mowa oczywiście o feromonach, czyli związkach naturalnie wydzielanych przez faunę i florę. Jaką rolę odgrywają w życiu człowieka? Czy rzeczywiście wpływają na naszą atrakcyjność? Co na to nauka? Czy uwodzicielski zapach rodem z filmu “Pachnidło” to tylko wymysł kina? Tłumaczymy, w jaki sposób działają feromony i jakie są ich właściwości!

Co to feromony i jaka jest ich definicja? 

Feromony to substancje naturalnie wytwarzane i uwalniane przez zwierzę  wpływające na zachowanie lub fizjologię innych z jego gatunku. Oxford Dictionaries dzieli je na:

  • Feromony wywoławcze — powodują u odbiorcy natychmiastową odpowiedź. Z reguły związane się z pociągiem seksualnym.
  • Feromony podstawowe — nie oczekują natychmiastowej reakcji. Odpowiadają za zmiany fizjologiczne. Mogą powodować zaburzenia menstruacyjne, hormonalne, okresu dojrzewania,
  • Feromony sygnalizujące — są doskonałym źródłem informacji. Mogą pomóc samicy rozpoznać potomstwo po zapachu.
  • Feromony modelujące — mogą dowolnie zmieniać funkcje organizmu. Liczne eksperymenty naukowe wykazały, że posiadają właściwości relaksacyjne.

Pierwszy, zidentyfikowany feromon to bombykol — substancja wydzielana przez samicę jedwabnika morwowego informująca o tym, że ta jest zdolna do zapłodnienia. Specjaliści twierdzą, że o wiele łatwiej zidentyfikować ich działanie u insektów, aniżeli u ssaków. To, co jednak interesuje ich najbardziej to wpływ na nasze zachowanie. Czy istnieją feromony ludzkie? Według producentów perfum obiecujących podboje seksualne: tak. Co na to nauka? Sprawdźmy!

Czytaj również:

Problemy z erekcją — przyczyny i objawy

Spadek libido — jak sobie pomóc?

Collosel — żel na powiększenie penisa

Feromony ludzkie — jak to z nimi jest? 

Czy feromony ludzkie rzeczywiście istnieją? Na to pytanie od lat odpowiedzi szukają naukowcy 1)Friebely J, Rako S.. Pheromonal influences on sociosexual behavior in postmenopausal women. „Journal of Sex Research”. Liczne testy, eksperymenty, a poziom wiedzy wciąż niesatysfakcjonujący! Sprawdźmy, co do tej pory udało się ustalić! Na pierwszy ogień idzie narząd lemieszowo-nosowy. To parzysty narząd zmysłu zasobny w liczne receptory. To właśnie on zdaniem holenderskiego lekarza Fredericka Ruyscha pozwala nam wyczuć unoszące się w powietrzu związki nazywane feromonami. W jego opinii posiadają go tylko zwierzęta. Ludwig Levin Jacobson jest zupełnie innego zdania! Jest przekonany o istnieniu VNO u człowieka! Co na to badania? Próba przeprowadzona na grupie 634 osób potwierdziła obecność kanałów narządu lemieszowo-nosowego u 70 proc. badanych. 2) Johnson A, Josephson R, Hawke M. Clinical and histologica-levidence for the presence of the veronasal (Jacobson’s) organin adult humans. J Otolaryngol 1985; 14: 71-79. Wniosek jest prosty: niektórzy go mają, a inni nie. Jak to wpływa na naszą codzienność? Okazuje się, że znacząco! Chodzi przede wszystkim o sferę seksualną — osoby z VNO twierdzą, że ich podnieceniu towarzyszy “dziwne” uczucie w obrębie ust i nosa, które tak naprawdę trudno im zdefiniować. Temu zjawisku postanowiła przyjrzeć się również dr med. Yael Adler. Uczestnicy zainicjowanego przez nią badania zostali poddani działaniom feromonów syntetycznych. Badaczka spryskała nimi ustawione na sali krzesła, a następnie zaprosiła na salę respondentów. Okazało się, że kobiety zajęły miejsca potraktowane męskimi feromonami, a panowie jak nie trudno się domyślić — damskimi. Jak widać o feromonach ludzkich, mówi się głównie w kontekście seksualnym, międzypłciowym. Zdaniem niektórych, to właśnie odpowiadają za to, czy dana osoba wydaje się nam atrakcyjna i pociągająca, czy też nie. Jakie konkretnie związki  wydzielmy? Jak pachną feromony? Szczegóły poniżej! 

Jak pachą feromony i czy w ogóle pachną? Działanie!

Feromony nie pachną, chyba że występują w bardzo wysokich stężeniach, choć  i wtedy są bardzo trudne do zidentyfikowania. Błędem jest ich utożsamianie z perfumami! Wydzielane są m.in przez skórę, gruczoły ekranowe, pachwinowe i usta. Znajdują się również w spermie i wydzielinie pochwowej.  W jaki sposób wyczuwamy ich obecność? W tym momencie po raz kolejny na scenę wkracza narząd lemieszowo-nosowy, który to pod wpływem zapachów zaczyna pobudzać podwzgórze — ośrodek preferencji seksualnych.  To właśnie on kształtuje popęd, reakcje emocjonalne, zachowania rozrodcze. Odpowiada za tzw. chemię międzyludzką — gdyby nie androstenol nie byłoby historii Romea i Julii! Miłość od pierwszego wejrzenia byłaby fikcją, gdyby nie kopulina! To między innymi te substancje sprawiają, że wystarczy jedno spojrzenie czy dotyk, by dały o sobie znać symptomy zakochania! Nazywa się je “narkotykami”. Jedną z najprostszych dróg ich przekazywania jest pocałunek. 

Feromony damskie i męskie 

Choć badania nad feromonami ludzkimi wciąż trwają, specjalistom udało się wyłonić substancje, pretendujące do tego miana. Androstenol, androstenon, androstadienon, estratetraenol, kopuliny, oksytocyna — to o nich mówi się najczęściej! Niech nie zmylą Was łudząco podobne nazwy, ich działanie jest zgoła odmienne! 

  • Androstenol — to wabik na kobiety. Badania potwierdziły jego obecność w męskim moczu oraz pocie, a tak właściwie chłopięcym — zdaniem specjalistów, androstenol jest najbardziej aktywny w okresie dojrzewania. Wraz z upływem lat jego poziom spada!
  • Androstenon kojarzy się z siłą i agresją. Jest obecny w ślinie, a za jego percepcję odpowiada OR7D4. Służy do “zaznaczania terenu”. Wrażliwość na jego działanie jest uzależniona od fazy cyklu oraz metody antykoncepcji — kobiety przyjmujące tabletki mogą go nie wyczuwać. 
  • Androstadienon — to synonim zwycięstwa i niezależności. Zwiększa skuteczność działania wyżej wymienionych feromonów. Produkowany jest tylko i wyłącznie przez człowieka — ma na celu niwelować negatywne funkcje androstenonu
  • Estratetraenol — to feromon kobiecy, budową przypominający hormony płciowe — konkretnie estrogeny. Kształtuje pozytywny obraz kobiet w oczach mężczyzn — zwiększa ich atrakcyjność. Dodatkowo wzmacnia podniecenie seksualne — co istotne, stan ten obserwuje się u obu płci!
  • Kopuliny — obecne są w wydzielinie pochwowej kobiety. Ich kompozycja jest uzależniona od fazy cyklu menstruacyjnego. Tak samo, jak estratetraenol pozytywnie wpływają na percepcję mężczyzn. To właśnie one sprawiają, że patrzymy na kobiety nieco bardziej przychylnym okiem. Czyżby działały po kilku głębszych? 😉 Badaczom nie udało się jeszcze tego ustalić. 
  • Oksytocyna — okazuje się, że hormon kojarzony głównie z porodem pretenduje do miana feromonu! Zdaniem niektórym działa jak magnes — przyciąga ludzi. Towarzyszy nam na wszystkich etapach związków, począwszy od zakochania aż po małżeństwo!

Perfumy z feromonami — czy to ma sens?

Przemysł kosmetyczny niezwykle szybko podłapał temat, zaczął produkować sztuczne feromony. Jak nie trudno się domyślić, imitują działanie tych naturalnych. Podobno potrafią zdziałać cuda — nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Można je stosować przy wielu okazjach. Wywierają pozytywny wpływ na otoczenie, a tak właściwie przebywające w nim osoby. Jeszcze jakiś czas temu można je było kupić jedynie w sex-shopach, dziś znajdziemy je w sieci. Na jaki wydatek trzeba się przygotować? Cena jednego flakonu to nawet 400 złotych! Czy ta inwestycja się zwróci? W sieci nie brakuje historii ludzi, którzy za sprawą tajemniczej buteleczki zmienili status “singla” na “zajęty”, dostali lepiej płatną pracę czy też awans. Nie należy jednak zapominać o tym, że naszą atrakcyjność kształtuje wiele czynników — zapach jest zaledwie jedną częścią składową. Przed nami naprawdę długa lista! Budowa ciała, tembr głosu, sposób bycia, poczucie humoru, pewność siebie, zainteresowania, intelekt. Żadne, nawet najdroższe feromony świata nie będą w stanie ich zastąpić! Jedno jest pewne: ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne. W jaki sposób należy je aplikować? Najlepiej bezpośrednio na skórę — kilka psiknięć na nadgarstek, okolice szyi i uszu. 

Podsumowanie

Feromony to bardzo ciekawy i nadzwyczaj aktualny temat — w naszym kraju mieszka ok. 7,5 mln singli, co oznacza że niemal 20% Polaków wiedzie samotny żywot. Sporo z nich chciałoby ten stan zmienić — poznać kogoś, stworzyć szczęśliwy związek. Zakup feromonów może okazać się dobrym ruchem. Nie należy jednak zapominać o pozostałych czynnikach, które mogą ten proces  ułatwić! Czasami wystarczy dobrze się rozejrzeć, zebrać się na odwagę, popracować nad wyglądem czy charakterem lub zmienić otoczenie!

Jak działają feromony?
5 (100%) 1 vote

Przypisy   [ + ]

1.Friebely J, Rako S.. Pheromonal influences on sociosexual behavior in postmenopausal women. „Journal of Sex Research”
2. Johnson A, Josephson R, Hawke M. Clinical and histologica-levidence for the presence of the veronasal (Jacobson’s) organin adult humans. J Otolaryngol 1985; 14: 71-79

About Redakcja

Konsultacje Marek Krajewski - zakładka kontakt. Produkty opisywane na stronie są testowane przez nas oraz przez naszych ekspertów. Wszystkie zdjęcia produktów są wykonywane przez nas.

View all posts by Redakcja →

4 Comments on “Jak działają feromony?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *