Duża ochota na seks. Jak radzić sobie z wysokim libido?

Ochota na seks — choć ze wszech miar wskazana — może stać się problematyczna! Gdyż, jak pisał Tadeusz Boy- Żelański: z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz! Prawda jest taka, że my faceci zdecydowanie częściej myślimy o seksie, aniżeli kobiety. Ba! Traktujemy go zgoła inaczej! Dlaczego? Jak sobie z tym radzić? Jak w prosty sposób okiełznać swoje libido? Podpowiadamy!

Libido co to tak właściwie jest?

Libido, czyli w najprostszym tego słowa znaczeniu — pociąg seksualny 1)Deamer RL, Thompson JF. The role of medications in geriatric sexual function. Clin Geriatr Med. 1991 Feb;7(1):95–111. Ochota na intymne zbliżenia! Jego poziom nie jest stały i podlega różnym wahaniom! W dużej mierze jest zależny od naszego stylu życia — diety, rodzaju wykonywanej pracy.

 • Libido nie lubi słodyczy, fast-foodów, alkoholu, papierosów oraz pozostałych używek! Doskonale czuje się w towarzystwie świeżych warzyw i owoców, ryb, ciemnego pieczywa, chudego mięsa. Sposobem żywienia, który wydaje się poprawić jego parametry jest dieta śródziemnomorska, obfitująca w ww. produkty 2)Keys A. Mediterranean diet and public health: Personal reflections. Am. J. Clin. Nutr. 1995;61:1321S–1323S. doi: 10.1093/ajcn/61.6.1321S.
 • Jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej, nic więc dziwnego, że to co trzeci z nas narzeka na stres i przewlekłe zmęczenie! Efekt? Wahania libido! Trudno czerpać radość z seksu będąc wiecznie znużonym i poddenerwowanym!

Nie bez znaczenia są również relacje partnerskie! Wszelkiego rodzaju konflikty i nieporozumienia mogą  skutecznie obniżać libido! A co może je podwyższać? Nadmierny popęd może mieć zarówno przyczyny fizjologiczne, jak i psychologiczne. Szczegóły poniżej!

Wysokie libido co to znaczy i czy jest się czego obawiać?

Zwyczajowo przyjmuje się, że duża ochota na seks jest czymś złym i świadczy o zaburzeniach. Czy to prawda? Otóż niekoniecznie! Często jest ona odzwierciedleniem charakteru! Ekstrawertycy, czyli osoby żywiołowe, towarzyskie, otwarte, optymistycznie nastawione do świata z reguły cechują się nadmiarem energii seksualnej 3)Brasseur S., Grégoire J., Bourdu R., Mikolajczak M. (2013). The profile of emotional competence (PEC): development and validation of a self-reported measure that fits dimensions of emotional competence theory. 8:e62635. 10.1371/journal.pone.0062635! Jeżeli tylko są w stanie ją zaspokoić w nieszkodliwy sposób, a wysoki popęd płciowy nie odbija się na ich codzienności, nie ma się czym przejmować. Istotną rolę odgrywa również testosteron. Jego wysoki poziom wzmacnia pożądanie. Kiedy zatem należy zacząć się martwić? O problemie można mówić wówczas, gdy:

 • wysokie libido zaczyna nas uwierać, powoduje dyskomfort fizyczny
 • wzmożone zainteresowanie seksem jest przyczyną zaniedbań codziennych obowiązków, kłótni z partnerem
 • seks jest sposobem radzenia sobie z negatywnymi emocjami lub kłopotami
 • niemożność zaspokojenia potrzeb seksualnych skutkuje frustracją.

Bywa i tak, że wysokie libido idzie w parze z poważną chorobą — hiperandrogenizm, encefalopatia, Alzheimer, hiperlibidemia 4)Melo AS, Vieira CS, Barbieri MA, et al. High prevalence of polycystic ovary syndrome in women born small for gestational ageHum Reprod. 2010;25:2124–2131.! Stanowi konsekwencję traumatycznych doświadczeń z przeszłości! Jest objawem braku poczucia własnej wartości, niskiej samooceny!

Jak radzić sobie z wysokim libido?

W sytuacji, gdy wysokie libido utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, warto podjąć odpowiednie kroki. Możemy mieć bowiem do czynienia z uzależnieniem! W celu rozwiania ewentualnych wątpliwości — wykluczenia lub potwierdzenia diagnozy, należy udać się do specjalisty. Najlepszym wyborem będzie seksuolog, psychiatra lub psycholog. Z kolei osoby pragnące jedynie nieco ujarzmić swoje potrzeby, mogą skorzystać z poniższych metod.

 • Sport — zwiększona ochota na seks często stanowi konsekwencję stresującego stylu życia! Istnieje jednak wiele innych, zdrowszych technik rozładowywania napięcia. Jedną z najbardziej polecanych jest sport, który pobudza w naszym organizmie ośrodek nagrody i przyjemności. Pozwala osiągnąć błogi relaks i satysfakcję! Dodatkowo pozytywnie wpływa na zdrowie! Zwiększa wytrzymałość, poprawia kondycję!
 • Joga — każdy, kto chce się cieszyć dobrym seksem, musi nauczyć się zarządzać swoją energią! Z pomocą przychodzi nam joga, która pozwala odzyskać harmonię między duszą a ciałem! Obniża ciśnienie krwi, redukuje stres, pozwala odzyskać spokój! Są poważne dowody na to, że wspomaga leczenie uzależnień! Jest niezwykle pomocna w walce z seksoholizmem!
 • Zioła — osoby, którym zależy na obniżeniu popędu seksualnego, mogą również sięgnąć po zioła! Skrzyp polny, głóg, melisa, rumianek, dzika róża, serdecznik pospolity. Ich regularne stosowanie może w pewnym stopniu zmniejszyć  ochotę na seks.
 • Dieta — istnieje wyraźny związek między zdrowiem seksualnym, a tym, co ląduje na naszych talerzach! Dieta bogata w żywność wysokoprzetworzoną zaburza pracę mózgu, organu pożądania! To właśnie tutaj dochodzi do wydzielania hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie satysfakcji seksualnej! Chcąc o niego zadbać należy uwzględnić w jadłospisie takie produkty, jak: orzechy, nasiona, ciemne pieczywo, tłuste ryby morskie, jaja, awokado, jagody i borówki, szpinak, zielona herbata, gorzka czekolada.
 • Szczera rozmowa — niedopasowanie seksualne to dysfunkcja, o której mówimy się coraz szerzej. Bywa przyczyną kłótni, konfliktów, a nawet rozwodów! Co począć, kiedy libido partnerów diametralnie się różni? Najlepiej przeprowadzić szczerą rozmowę! Powiedzieć o swoich troskach i oczekiwaniach.

Podsumowanie

Każdy człowiek ma całkiem odmienne zapotrzebowanie na seks i jest to całkowicie normalne! Jedni lubią się kochać codziennie, drudzy raz na tydzień, a trzeci raz w miesiącu! Wchodząc w relacje, szybko możemy zorientować się, czy mamy taki sam temperament. Co, jeśli okaże odmienny? Sytuacja ta wcale nie jest rzadko spotykana, dotyczy wielu par w Polsce. Można jednak sobie z nią poradzić. Metod jest wiele — sport, zdrowa i zbilansowana dieta, redukcja stresu. Jeżeli zmiana stylu życia nie pomoże, warto udać się po pomoc do specjalisty. Prawidłowo dobrane leczenie z pewnością przyniesie satysfakcjonujące rezultaty!

Duża ochota na seks. Jak radzić sobie z wysokim libido?
Rate this post

Przypisy   [ + ]

1.Deamer RL, Thompson JF. The role of medications in geriatric sexual function. Clin Geriatr Med. 1991 Feb;7(1):95–111
2.Keys A. Mediterranean diet and public health: Personal reflections. Am. J. Clin. Nutr. 1995;61:1321S–1323S. doi: 10.1093/ajcn/61.6.1321S
3.Brasseur S., Grégoire J., Bourdu R., Mikolajczak M. (2013). The profile of emotional competence (PEC): development and validation of a self-reported measure that fits dimensions of emotional competence theory. 8:e62635. 10.1371/journal.pone.0062635
4.Melo AS, Vieira CS, Barbieri MA, et al. High prevalence of polycystic ovary syndrome in women born small for gestational ageHum Reprod. 2010;25:2124–2131.

About Redakcja

Konsultacje Marek Krajewski - zakładka kontakt. Produkty opisywane na stronie są testowane przez nas oraz przez naszych ekspertów. Wszystkie zdjęcia produktów są wykonywane przez nas.

View all posts by Redakcja →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *